stopa_cukrzycowa
Stopa
cukrzycowa

Skuteczne leczenie
stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy zarówno typu 1, jak i typu 2. Jej pierwsze objawy to sucha, łuszcząca się skóra stóp, zaburzenia czucia na stopach (dotyku, wysokiej temperatury lub bólu), potem pojawiają się trudno gojące się pęknięcia skóry. Każde, nawet najdrobniejsze skaleczenie, może doprowadzić do owrzodzenia i martwicy.

Przyczyną tych zmian jest tzw. neuropatia obwodowa, czyli uszkodzenie włókien nerwowych oraz zmiany w naczyniach krwionośnych. Chory może odczuwać także pieczenie, mrowienie lub drętwienie kończyn, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może prowadzić nawet do obumarcia kończyny, co oznacza konieczność amputacji stopy lub nawet całej nogi, w zależności od stopnia trwałego uszkodzenia tkanek.

Jako zespół stopy cukrzycowej określa się zniszczenie tkanek głębokich stopy (skóry, tkanki podskórnej ewentualnie kości) spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych lub naczyń stopy o różnym stopniu zaawansowania. Częściej dotyka mężczyzn (64%) niż kobiety (36%).

W samej tylko Wielkopolsce miesięcznie diagnozowanych jest 40-100 nowych przypadków. Schorzenie to dotyka ok. 15-25% osób chorych na cukrzycę, co przekłada się na ok. 300-400 tys. pacjentów w całym kraju. Ze względu na stale rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę przewidujemy, że liczby te w ciągu najbliższych lat będą szybko rosnąć.

Zachęcamy do obejrzenia odcinka magazynu "Na zdrowie" (przygotowanego przez Telewizję WTK), poświęconego właśnie cukrzycy i stopie cukrzycowej. W programie wzięli udział specjaliści naszej Kliniki:

Amputacje w zespole stopy cukrzycowej podporządkowane są tragicznej "Regule 50"
Owrzodzenie stopy w cukrzycy w 85% poprzedza amputację regule 15
Zalecany system opieki nad chorym ze stopą cukrzycową
Interdyscyplinarność w leczeniu stopy cukrzycowej
Profilaktyka
Podejście interdyscyplinarne
Badanie pacjenta - to podstawa
Profilaktyka - odciążenie stóp
Edukacja - najważniejsza, a często zaniedbywana i niedoceniana

Nowoczesna klinika z tradycją, działamy od 2010 roku.

Innowacyjna diagnostyka

Ponad 2000 interwencji rocznie

Mało inwazyjne leczenie żylaków.

Sprawdź, jak dojechać
Napisz do Nas wiadomość

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.