choroby-tetnic-1-1170x540
Choroby
tętnic

Skuteczne leczenie
chorób tętnic

Choroby tętnic

Miażdżyca jest przewlekłym schorzeniem naczyń krwionośnych. Polega na odkładaniu się na ścianach tętnic cząsteczek tłuszczów (zwłaszcza złogów złego cholesterolu), białka i soli wapiennych. Naczynia tracą elastyczność i zwężają się, czyli stają się mniej wydolne.

Chory szybciej się męczy, mogą pojawić się także kłopoty z koncentracją i pamięcią. Ponieważ naczynia krwionośne są zwężone, krew przepływa przez nie z coraz większą trudnością. Serce zaczyna się rozrastać i szybciej pracować, ale zwężone tętnice nie dostarczają mu tyle krwi, ile potrzebuje. W związku z tym pojawiają się bóle wieńcowe, tzw. dusznica bolesna. Ściany naczyń zaczynają pękać, a płytki krwi, które sklejają się, aby zamknąć powstałe peknięcie blony wewnętrznej naczynia, tworzą skrzepliny, które mogą powodować zatory.

Przez znaczną część XX wieku przyczyn miażdżycy dopatrywano wyłącznie w nadmiernej podaży tłuszczów w diecie, dziś wiadomo, że za jej powstawanie – w mniejszym bądź większym stopniu – odpowiada również wiele innych czynników, m.in. zaburzone procesy metaboliczne, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, zaburzenia w budowie śródbłonka i funkcjonowaniu towarzyszących mu komórek. Nie bez znaczenia jest także płeć i predyspozycje genetyczne.

img-miazdzyca.jpg
Rozwój miażdżycy
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych
Rozwój miażdżycy
Czynniki ryzyka

Nowoczesna klinika z tradycją, działamy od 2010 roku.

Innowacyjna diagnostyka

Ponad 2000 interwencji rocznie

Mało inwazyjne leczenie żylaków.

Sprawdź, jak dojechać
Napisz do Nas wiadomość

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.