Przewlekła niewydolność żylna to zaburzenie powrotu krwi żylnej z kończyn dolnych, spowodowane niewydolnością zastawek żylnych. Choroba ta może dotyczyć zarówno żył powierzchownych, jak i głębokich. Przewlekła niewydolność żylna, spowodowana zastojem krwi, objawia się zmianami patologicznymi w obrębie skóry i tkanek podskórnych.
Choroba ta sprawia, że krew gromadzi się w żyłach, napierając na nie. Następuje wówczas nienaturalny wzrost ciśnienia, szczególnie poniżej kolana, w okolicy kostek. Często dochodzi do mikroobrzęków, krew wydostaje się poza naczynie, dochodzi do zniekształcenia naczyń włosowatych i otaczających je tkanek. Badania wykazały, że im wyższe ciśnienie żylne w przypadku niewydolności żylnej, tym większe ryzyko powstania owrzodzeń goleni.
Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej:
- uczucie obrzmienia,
- obrzęk,
- stan zapalny,
- suchość, swędzenie i zaczerwienienie skóry.
Przewlekła niewydolność żylna może prowadzić do powstania owrzodzeń. Powstają one na skutek zmian zapalnych zachodzących w kończynie. Zmiany zapalne powstają najczęściej w dolnej części goleni, mają kolisty kształt i rozszerzają się ku górze za kostkę oraz w głąb skóry i tkanki podskórnej, aż do okostnej, obejmując ścięgna. Zapalenie tkanki podskórnej postępuje ciągle lub ma postać rzutów choroby, z objawami bólowymi. Zmiany mogą rozprzestrzeniać się na cały obwód goleni i ulegają bliznowaceniu na skutek włóknienia i zaciągania skóry właściwej, co nadaje kończynom wygląd tzw. kogucich nóg.
Zlekceważenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej i uszkodzenie skóry w tym miejscu zwiększa prawdopodobieństwo powstania owrzodzeń. Obrzęk i utrudniony odpływ krwi powodują, że owrzodzenia trudno się goją. Często sączy się z nich płyn i wydziela się nieprzyjemny zapach. Wymagają one starannej pielęgnacji według wskazań lekarza.